Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Su Alışkanlığı Kazanmak İçin İpuçları

Su Alışkanlığı Kazanmak İçin İpuçları

Canlıların hayatını sürdürebilmeleri için gerekli olan temel ihtiyaçların ilkinde su gelmektedir. Su tüketmeden bir insanın, hayvanların ve bir çok bitkinin hayatını sürdürebilmesi imkansızdır. Bu nedenle her insan için su içme alışkanlığı edinmek büyük önem taşır. Peki su içme alışkanlığı kazanmak için neler yapılmalıdır?

Su İçmenin Önemini Öğrenmek Gerekli

Genellikle bir eylemi yapmaya başlamadan evvel onu neden yapmanız gerektiğini öğrenmeniz son derece önemlidir. Bunun için ilk olarak neden su içmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. İç organlardan tutun cildinize kadar suyun faydalarını görmeniz mümkün olacak. Yapmanız gereken şey ise internette küçük bir araştırma yapmak ve bu faydaların genel olarak neler olduğuna ulaşmanız.

Kendinize Hedef Belirleyin

Bir amaca ulaşmak için hedef belirlemek, amacınıza sağlam adımlarla ilerlemenize yardımcı olacak. Bu yüzden su içmek içinde gün içinde hedef belirlemelisiniz. Uzmanlara göre bir insan için, özel bir durum (sağlık problemi) mevcut değilse, günde ortalama 2-2.5 litre kadar su içmek uygun görülüyor.

Siz de günlük kendinize bu miktarı hedef olarak baz alın. Örneğin; “Bugün 1,5 litre su tüketeceğim.” veya “Bugün yedi bardak su tüketeceğim.” gibi. Günün sonunda ise bu hedefi tamamlamış olmanız sizi tatmin etmeye yeterli olacaktır. Aynı zamanda hedefi başarmış olduğunuzu görmek ise sizi bir sonraki güne daha iyi hazırlayacaktır.

Yanınızda Mutlaka Su Bulundurun

Su içme alışkanlığını nasıl kazanabilirim? Bu sorunun yanıtı basit ‘su ile samimi olmak’ diye verilir. Bol ve sürekli su tüketmek istiyorsanız yanınızda mutlaka su bulundurmanız gerekiyor.

Suyu sadece sıcak havada veya yürüyüş yapmaya giderken değil de soğuk kış günlerinde ya da mağaza içinde gezmeye giderken de yanınızda taşıyın. Eğer masa başı çalışan bir bireyseniz mutlaka masanızda bir su şişesi bulundurmanız gerekiyor. Kısacası; suyu her anınızda taşımanız gerekiyor.

Hatırlatıcılar Kullanın

“Su içme alışkanlığı edinmek istiyorum fakat su içmeyi gün içinde sürekli unutuyorum.” Sizde bu durumda mısınız? Yapışkanlı küçük not kağıtlarını hatırlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Evin bir bölümüne yapıştırın. Veya akıllı telefonlarınızı bu konuda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Böyle durumlarda akıllı telefonlara indirilebilen uygulamalar imdadınıza yetişecektir. Akıllı telefon sahibi değilseniz telefonunuzda alarm bölümüne belirli aralıklara alarm kurabilir not ekleyebilirsiniz. Böylece alarmınız gün boyu her çaldığında su tüketebileceksiniz.

Yemeklerde Su Tüketin

Bir çoğumuz yemek zamanında içecek tercihini genelde asitli içeceklerden yana kullanıyoruz. Veya en iyi ihtimalle; ayran, meyve suyu tercih ediyoruz. Özellikle dışarıda yemek yemeye çıktığımızda bu durum yüksek ihtimalle bahsettiğimiz şekilde oluyor.

Fakat özellikle gazlı içecekler sağlığınıza son derece zarar veriyor. Bu yüzden bu tür içeceklerin sadece yemeğin yanında değil hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekiyor. Bu içecekleri tüketmek yerine yemekte su tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Böylelikle günlük almanız gereken su miktarını da yemeklerin yanında tüketerek karşılayabileceksiniz.

Rutinler Belirleyin

Su içme alışkanlığı kazanmak biraz zaman alsa da hayatınıza su ile ilgili rutinler ekleyin. Örneğin; her sabah uyandığınızda bir bardak su tüketmek bu rutinler arasında yer almalıdır. Özellikle sabahları aç karnına içilen suyun oldukça faydalı olduğunu da bilmelisiniz.

Ayrıca

İbrahim Saraçoğlu’ndan Göğüsleri Büyüten Mucizevi Tarif

Estetik operasyonlarla göğüs büyütmek hem zahmetli hem de maliyeti yüksek olduğundan kadınlar bu zorlu operasyona …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir