Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Gastrit Nedir? Nasıl oluşur?

Gastrit Nedir? Nasıl oluşur?

Gastrit, mide zarının iltihaplanması veya şişmesi ile oluşan ağrılı bir durumdur. Bazı durumlarda, gastrit bir enfeksiyon, ilaçlar, stres veya tepkiden kaynaklanır. Ancak hangi alışkanlıkların gastriti kötüleştirebileceğini biliyor musunuz?

Gastrit genellikle hafiftir. Bununla birlikte, bu durum karın ağrısı ve mide ülserlerine neden olabilir . Gastrit tedavisi, altta yatan nedenlerin tedavisine ve tahriş edici maddelerin giderilmesine odaklanır. Bu arada, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz satılan antasitlerin kullanılması bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

1-Bol Su Tüketin

Bol su içmek mide sularının asit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Ancak, yemeklerden hemen önce ve sonra çok fazla su içmekten kaçınmalısınız , çünkü bu çok fazla üretken olabilir.

2-Fazla Stres Ve Kaygıdan Uzak Kalın

Çok fazla stres ve kaygı, mide asidi salgılanmasına neden olur ve bu da mide astarında aşırı bir yük oluşmasına neden olur. Bu nedenle, stresi azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabileceğinden, yoga veya meditasyon gibi gevşeme tekniklerini uygulamanız önerilir.

Herkes stresle baş etmek zorundadır. İnsanlar her gün farklı şekillerde ve derecelerde yaşarlar. Küçük dozlarda stres faydalıdır. Bununla birlikte, çok fazla stres fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

3. Sigara İçmeyin

Gastriti kötüleştirebilecek yaşam tarzı alışkanlıklarından biri sigara tüketimidir. Sigara, mide ile ilgili çeşitli durumların gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür.

Sigara içmek, mide mukozasının iyileşme yeteneğini azaltabilir ve mide ülserlerine neden olabilir.

4. Alkol Kullanmayın

Aşırı alkol alımı en sık görülen gastrit nedenidir. Aslında, alkol, çok fazla içtiğinizde midenizi tahriş edebilecek ve iltihaplanmaya neden olabilecek bazı toksinler içerir .

Eğer midenizde iltihap varsa, alkol almak kanamasını sağlar. Bu, mide ülseri gibi daha ciddi koşullara yol açabilir.

5. Sağlıksız Diyetten Uzak Kalın

Astrit semptomlarını hafifletmek veya önlemek için diğer yiyecek ve maddelerden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Diyet değişiklikleri gastrit ile ilişkili rahatsızlık kontrol etmeye yardımcı. Bu nedenle, baharatlı, yağlı, kızarmış ve işlenmiş yiyecekleri diyetinizden kesmelisiniz.

Sarımsak tozu, biber, domates veya kahve gibi asit içecekleri gibi toksik veya tahriş edici olabilecek yiyeceklerden de kaçınmalısınız.

Sağlıklı, dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzının gastrit gibi durum riskini azaltabileceğini unutmayın.

Ayrıca

Sarkan Göğüsleri Dikleştiren Formül!

Sarkık göğüsler çoğu kadın tarafından problem teşvik eder. Sarkan göğüsleri toparlamak çok zor görünse dahi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir