Anasayfa / Pratik Bilgiler / Stres İçin Çözümler Nelerdir?

Stres İçin Çözümler Nelerdir?

Günlük hayatımızda gerek iş, gerek okul, gerekse kişisel bazı nedenlerden ötürü stresli zamanlar yaşıyoruz. Stresin nedenleri bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, çarpıntı, çeşitli göğüs ağrıları bunlardan bazılarıdır. Stres başta hastalık gibi görünse de belirtileri hastalık gibidir. İlerde etkileyici sonuçlar doğurarak ölümcül hastalıklara sebep olmakta.

Yaşam kalitemizi de olumsuz etkileyen stresten kurtulmak tamamen kendi elimizde. Bunlar için neler yapılmalı?

 • Beslenme düzenine dikkat edilmeli. Yemek ölçüsü son derece önemli. Ayrıca zararlı alışkanlıklarınıza son verin. Sigara ve alkol tüketimi stresi tetikler. Ve diğer hastalıklar için zemin hazırlar.
 • Her sorunu çözmek için ‘Evet’ kelimesini kullanmanız sizi yıpratacaktır. Gereken zamanlarda ‘Hayır’ demelisiniz.
 • Spora başlayın, egzersiz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kendinize öncelikle düşük tempo, kaldıracağınız şekilde bir program seçin.
 • Dinlenmek için kendinize zaman ayırmak sizi rahatlatacaktır.
 • Sorumlulukları çözebileceğiniz şekilde analiz edin.
 • Strese neden olan problemleri fazla düşünmeyin, bu sizin yapacağınız işlerde dikkat eksikliğine neden olacaktır.
 • Hedeflerinizi tutucu seçin. Unutmayın hayatta hiç bir şey kesin değildir veya %100 olacak diye bir kural yoktur.
 • Egzersiz, düzenli beslenme ve yeterince dinlenme yeni güne başlamanızda sizi pozitifleştirecek.
 • Lif oranı yüksek yiyecekler seçin. Şeker ve tuzu azaltın. Seçeceğiniz yiyecekler sağlığınızı ve psikolojinizi de etkileyerek stres oluşturmaya neden olacaktır.
 • Kendinize uyku programı hazırlayın. İzin gününüzde olsanız dahi bu programa sadık kalmanız sizi mutlu edecektir.
 • Çalışma odasında ya da iletişim araçları (televizyon, bilgisayar gibi) kullandığınız odada uyumayı tercih etmeyin. Eğer bu araç gereçler varsa odayı sadece uyumak için kullanmalısınız.

Diğer Çözümler

Yaşanan problemlere olumsuz yaklaşmaktan kaçının. Stresten önce buna neden olacak şeye kendinizi hazırlayın. Örneğin sınav stresi yaşayan öğrenci fazladır. Başarılı olduğunuz zamanları düşünmek ve gayretli çalışmak problemi çözmeye yetecektir.

Sabah kahvaltısı mutlaka yapmalısınız. Sabahları çay, kahve gibi kafeinli içecekler seçmek yerine ıhlamur veya diğer bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Uykudan önce gerginliğe neden olacak şeylerden uzak kalın. Uyku vakti televizyon izlemeyin veya kitap okumayın. Akşam yemeğini az ve zamanında tüketin.

Gözlerinizi kapatarak burundan nefes alın, ağızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Nefes egzersizi sizi çok rahatlatacaktır. Bunu yapmak yaşadığınız stresi o an unutturacak gerginliğe dair hiç bir şey hatırlamayacaksınız.

Problemleri saptayın. Çözüm yolunu eyleme geçirin. Problemi saptamadan aynı hatayı yapan kişi ikinci hatayı tekrar yapar. Hata aramayın çözüm yolunu bulmak sizin elinizde.

Ayrıca

Hızlı Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Ekonomi durumlarının sıkıntılı olduğu son dönemlerde alınan paraların nereye gittiğini çoğu zaman göremeyiz bile. Para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir