Anasayfa / Pratik Bilgiler / Kahvenin Çeşitleri Faydaları-Zararları Nelerdir?

Kahvenin Çeşitleri Faydaları-Zararları Nelerdir?

Günlük içecekler arasında 7’den 70’e tercih edilen kahve vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Bir çok çeşidinin olması tüketiciler arasında tercih edilmektedir. Misafir tercihlerinde de kolay ve hızlı şekilde hazırlanarak sizi uğraştırmaz. Çeşitleri, faydaları ve zararları neler? Bunları görelim.

Dünya üzerinde çeşidi çok olan kahveler arasında ülkemizde tercih edileni Türk kahvesidir. Diğerleri ise;

Hazır Kahve

Küçük paketler halindedir. Marketler ve büfelerde daha çok satılır. Sade, ikisi bir arada, üçü bir arada gibi seçeneklerle kahve severlere sunulur. Hazırlanışı itibariyle en kolay içecek olan hazır kahveler tercihler arasında ilk sırada yer almaktadır. Genellikle kış döneminde sıcak su ile tüketilen bu kahveleri yaz döneminde soğuk su ile tüketerek frappe elde edebilirsiniz.

Filtre Kahve

Demlenmiş kahvedir. Demini alan kahveyi süzgeç veya kağıt yardımı ile süzerek sunum yapabilirsiniz. Dünya üzerinde sıklıkla ABD’de tüketilir.

Espresso

Özel makinelerde kendine has sıcak su veye süt ile hazırlanan filtre olmayan kahve türüdür. Filtre olmadığı için içerisinde yararlı ve zararlı bileşen bulunma olasılığı yüksektir. Mocha, Americano, macchiato, latte, cappuccino gibi kahve türleri espressoya örnektir.

French Press

Kafelerde sıkça tüketilen kahve türüdür. Cam kavanozun içerisinde sıcak su ile servis edilir. Demini almış kahveye basınç uygulanması ile lezzetli kahve tadı sizlere sunulur.

Türk Kahvesi

Toz şeklindeki kahvenin cezve yardımı ile ısıtma işlemi sonrası elde edilen kahve türüdür. Kendi kültürüne has çok tüketilen Türk kahvesi diğerlerine göre en faydalısıdır.

Faydaları Nelerdir?

  • İçerisinde bulunan kafein sayesinde zihin açmaya yarar özelliği bulunan kahve, bununla beraber fiziksel performansı da etkiler. Spor sonrası içeceğiniz kahve metabolizmanızı hızlı çalıştırarak kalori yakmanıza da yardımda bulunur.
  • Sakinleştirici özelliği bulunduğundan ruh sağlığınızı da olumlu etkiler. Yorucu bir günün sonunda içeceğiniz 1 fincan kahve sizi rahatlatacaktır.
  • Böbreklere yardımcıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Akşam yemeği sonrası tüketilen 1 fincan kahve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca kolesterol ve kalp dostudur.
  • Kadınlar için önemi olan selülit oluşumunu da engeller.

Zararları Nelerdir?

  • Kalp rahatsızlığı olanlar için risklidir. Bu yüzden fazla tüketimi zararlıdır.
  • Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) bulunan kişiler fazla tüketmemelidir.
  • Kafein içerdiğinden bağımlılık yapan kahveyi sürekli tüketmemek sizin açınızdan daha iyi olur.
  •  Kadınların çok tüketmesi ilerleyen zamanlarda gebeliği tehlikeye atabilir.
  • Fazla tüketimi uyarıcı etkiye neden olan kahvenin uykusuzluğa neden olduğu bilindiğinden günlük limitinizi siz belirleyin.

Ayrıca

Hızlı Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Ekonomi durumlarının sıkıntılı olduğu son dönemlerde alınan paraların nereye gittiğini çoğu zaman göremeyiz bile. Para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir