Anasayfa / Pratik Bilgiler / Hızlı Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Hızlı Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Ekonomi durumlarının sıkıntılı olduğu son dönemlerde alınan paraların nereye gittiğini çoğu zaman göremeyiz bile. Para biriktirmek gerek ihtiyaç gerekse bazı masraflar yüzünden imkansız hale gelebiliyor.

Marketlerde, restoranlarda, mağazalarda alacağınız her şey çok pahalı. Bu bölgelerde ne kadar harcadığınızın farkına bile varamazsınız. Şöyle düşünün onlarca yıl çalışıp elle tutulur bir şey elde edemiyorsunuz. Bu çok kötü bir his. Bu hissi yaşamamak adına para biriktirme yolları üzerinde çalışmalara başlamalısınız.

İşiniz gereği günde belki 8 belkide 12 saat çalışıyorsunuz. Aşırı derecede yoruluyor, insanların sıkıntılarını çekmek zorunda kalıyorsunuz. Aldığınız paranın miktarı çok az ve sizin için bu kadar kıymetliyken bu parayı elde tutmamak çok yanlış davranışlardan birisidir. Çünkü mevcut ekonomi sisteminde, alınan maaşlar pek yeterli olmuyor. Her şeyden önce emeğinizin kıymetini bilmeli ve bu emeğe değecek şeyler için para harcamalısınız. Çoğu kişi aldığı maaşın büyük bir kısmını, gereksiz alışveriş yaparak bir anda bitmesine sebep olabilir. Tutarlıbilgi sizler için Hızlı Para Biriktirmenin Altın Kurallarını paylaşıyor.

1- Para Biriktirme Yolları İçin Nakit Kullanın

Avrupa ülkelerinde kredi kartı ve banka kartı kullanımı kolay ve geniş hale gelmemişken, Türkiye’de kredi kartı ve banka kartı, herkes tarafından tercih ediliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri şüphesiz kolaylık sağlamasıdır.

Fakat kredi veya banka kartı ile alışveriş yaparken atladığımız önemli bir nokta var. Kart üzerinden yapılan harcamalar, kendi paramızdır. Kredi kartı ile alışveriş yapmak birikimi tamamen engelliyor. Karttan alışveriş yaparken başka birinin parasını harcıyormuş hissine kapılırsınız. Ay sonunda gelen ekstre ile yaşayacağınız ekonomik sıkıntı kaçınılmaz olur.

Para biriktirmek istiyorsanız mutlaka yanınızda nakit para taşımalısınız. Nakit para kullanımı, kontrolün tamamen sizde olacağı ödeme yöntemidir. Nakit taşıyarak harcamaların ne derecede olduğunu göreceksiniz. Böylelikle iradenize engel olarak ay sonunu rahat geçirebileceksiniz.

2- Satın Aldıklarınızı Yazarak Para Biriktirmek

Satın aldığınız şeyleri ve ödemelerinizi tek tek not ederseniz günlük-haftalık-aylık periyotlara ayırarak neye ne kadar harcadığınızı tek tek görmeniz mümkün, böylelikle kontrolün sizde olduğu inancı sizi rahatlatacak ayrıca gereksiz harcamaların nereye gittiğini görerek para biriktirmek konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

3- Yeme-İçmeyi Daha Ucuza Getirerek Para Biriktirmek

Marketten hazır pizza alarak 20 TL ödemeniz gerekirken 1 paket noddle alarak sadece 1 TL ödeyebilirsiniz. Böylelikle aynı oranda doyacağınız 2 farklı yiyecek sayesinde cebinizde 19 TL kalmış olacak. Özellikle kadınlar markete girdiğinde yemeği daha uygun fiyata getirebilmek adına ucuz ve doyurucu besinler alarak daha fazla kar elde ediyor.

Sabah akşam noddle yiyerek geçinmeye çalışmakta çok saçma. Sağlığınız için vitamin ve protein oldukça önemli. Yeşillikler, sebzeler, meyveler fazlasıyla ucuz ve hastalıklara karşı sizi koruyor. Diğer öğünlerde meyve-sebze tüketebilir, Noddle yerine de pirinç alarak pilav tüketebilirsiniz. Ekonomi konusunda bir şeyleri değiştirmek adına bazı şeylerden taviz vermeniz gerekiyor.

4- Bir Hedefiniz Olsun

Para biriktirmek için hedef belirlemek, para biriktirmek konusunda pozitif yönden yardımcı olacak seçenekler arasındadır. Bu hedefler arasında genellikle “Seyahat”, “Yeni Araba” hedefleri belirlenir, bu hedefler için günlük-haftalık-aylık ne kadar para biriktirilmesi gerektiği belirlenir, hayal için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Eğer kendinize herhangi bir hedef belirlemezseniz, işiniz daha zor olacaktır. Para biriktirme yolları arasındaki en etkili yöntemlerden biri hedef belirlemektir. Bu yüzden kendinize yeni hedefler belirlemeyi asla unutmayın.

Ayrıca

Doğalgaz Faturalarını Yarı Yarıya Düşürecek Yöntem

Son zamanlarda doğalgaza yapılan üst üste zamlar nedeniyle hepimiz kabarık faturaları düşürme konusunda çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir