Anasayfa / Pratik Bilgiler / Aspirinli Su İle Çiçekleri Sulayınca Değişimi Hayran Bırakıyor

Aspirinli Su İle Çiçekleri Sulayınca Değişimi Hayran Bırakıyor

Aspirin sağlık sektöründe ve cilt bakımında sıkça kullanılıyor. Bitkiler ve çiçekler için de aspirin rahatlıkla kullanılır. Aspirinin bitkilere sağladığı fayda uzmanlarca kanıtlanmıştır.

1. Aspirin Bitkilerin Büyümesini Hızlandırarak Yararlılığını Arttırır

Yapılan araştırmalar sonucunda 4 adet ezilmiş aspirin, 15 lt su ile karıştırılıp 1 yıl boyunca her 3 haftada bir defa bahçede bulunan bitkilere dökülüyor. 1 yıl sonunda aspirin verilen bitkiler, diğer bitkilere göre daha hızlı yetişip daha verimli olmuşlardır.

Aspirinin içerisinde salisilik denilen etkin bir madde vardır. Bu madde söğüt kabuğundan elde ediliyor. Salisilik asit bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlenmiş bitkilerde mantar, haşere bulunmaz. Daha verimli gelişme gösterir.

2. Aspirin Bitkilerdeki Mantar Hastalıklarını Önler

Toprak içerisinde yayılan vertisilyum ve fusaryum mantarları bitkilere zarar verir çürümesine neden olurlar. Hatta mahsulün bir kaç gün içinde yok olmasına neden olabilir. Aspirin dolu suyu sprey ile kullanın. Aspirinli su bitkinin üzerinde mantarların dağılmasını ciddi miktarda azaltacaktır.

Bitkiler stresli olduklarında salisilik üretimini azaltır. Aspirinin içinde bulunan salisilik asit olduğu için bitkilere uygulandığında salisilik asit miktarı artacak ve bağışıklık sisteminin güçlendirerek stresinden arındıracak.

3. Aspirin Bitkilerin Ve Çiçeklerin Dayanıklılığı Arttırır

Dalından kesilen bitkilerin uzun süre nasıl taze kaldıklarını merak ettiniz mi? Kesilen bitkiyi sakladığınız vazonun içerisinde suya aspirin ekleyerek bunu sağlayabilmeniz mümkün. Aspirini ezin ve su içinde eritin. Sonra bu karışımı vazo suyuna ilave edin. Sonucu kısa süre içinde gözlerinizle göreceksiniz.

Ayrıca

Hızlı Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Ekonomi durumlarının sıkıntılı olduğu son dönemlerde alınan paraların nereye gittiğini çoğu zaman göremeyiz bile. Para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir