Anasayfa / Ev-Dekorasyon / Organik Patates Yetiştirmenin Püf Noktası

Organik Patates Yetiştirmenin Püf Noktası

Evlere pazarlardan veya marketlerden alınan patatesler, hormon ve ilaç kullanılarak kısa zaman içinde yetiştiriliyor. Hepimiz biliyoruz ki böyle yetiştirildiği zaman patatesin besleyici içerikleri bir anda kayboluyor. Sağlığı olumsuz derecede etkiliyor.

Yıllardır kolaylıkla alınan ve neredeyse devamlı olarak yemeklerde kullanılan patatesi almak bugünlerde oldukça zor. Bu nedenle sizlere saksıda, kendi evinizin bahçesinde kolaylıkla nasıl patates yetiştirileceğinden bahsetmek istiyoruz.

%100 Organik Oldukça Kaliteli Lezzetli Patatesler Yetiştirmek İçin

Nisan ve Ağustos ayları arasındaki zaman dilimi patates ekimi yapmak için hem tercih edilen hem de oldukça uygun olan zaman dilimidir. Aldığınız patates tohumlarını orta kısmından güzelce dikkatlice kesin. Minimum iki gözlü olanları güzelce temizledikten sonra toprağın bir karış kadar altına dikin. Eklemeniz gereken gübre ölçüsü ise 10-20-20 olmalıdır.

Daha önce gübre kullanmadıysanız bu ölçü birimini gübre satıcınıza anlatabilirsiniz. Bahsettiğimiz ölçüyü o anlayacaktır. Zamanla gübre çökecek yenilemeniz gerektiğini asla unutmayın. Ayrıca toprağın kuru kalmamasına da özen göstererek sulama yapmanız gerekiyor.

Olabildiğince geniş ve derin (50-60 cm’den derin) saksıları tercih etmelisiniz. Saksı önceden ne amaçla kullanılmış olursa olsun temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Genellikle patatesin yetiştiği topraklarda birbirinden farklı mantar ve bakteri türleri toprakta barınır. Bunun nedeni ise besleyici olan patatesten mantar ve bakterilerin yararlanmak istemesidir. Her yıl patates ekimi için farklı topraklar kullanmanız gerektiğini asla unutmamalısınız.

İlk ekimden 2.5-3 ay kadar sonra veya bitkinin yapraklar arasında patatesinizin çiçeklerini göreceksiniz. Bu çiçekler sarardığı zaman toprak altındaki patateslerin hasada hazır olduğunu bilmelisiniz.

Artık kendi evinizde gönül rahatlığıyla patatesinizi yetiştirecek, organik ürünü yetiştirirken ve tüketirken büyük haz alacaksınız.

Ayrıca

Evde Kolay Fesleğen Bakımı

Fesleğenin sayısız faydası bulunmakta. Fesleğen yaprağı; şişkinlik, mide krampı, sindirim problemlerini gidermekte yardımcıdır. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir