Anasayfa / Ev-Dekorasyon / Evde Organik Limon Yetiştirme

Evde Organik Limon Yetiştirme

Limon ağaçları, ekşi, sarı meyveler üreten hoş bir aroma ile yaprak dökmeyen turunçgillerdir. Her ne kadar limon ağaçları açık havada en iyi şekilde yetişseler de, özen gösterilmesi halinde evde de yetiştirilebilirler.

İç mekanda yetişmek için meyer limon ağaçlarını seçin. Meyer limon ağaçları, içinde büyümek için en iyi ve en uyarlanabilir ağaçlardır. Bol miktarda küçük veya orta boy meyve üretirler ve bakım seviyeleri yeni başlayanlar için daha kolaydır.

Limon bitkiniz için derin bir plastik kap (pet şişe) seçin. Plastik kaplar limon ağaçları için idealdir, böylelikle mevsimler (ve ışık kaynakları) değiştikçe bitkileri hareket ettirebilirsiniz. Limon ağacı büyüdüğünde ve meyve üretme seviyesine yaklaştığında dengesini sağlaması için bol derinliğe sahip bir plastik saksı bulun.

Saksı derinliği limon bitkisinin ne kadar büyüyeceğini belirler. Tavsiye edilen minimum saksı büyüklüğü yaklaşık 50 litre olmalıdır.

Evinizin suyla dolmasını önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı seçin. Kabın altına sığacak büyüklükte bir daire bulun. Su dolu daire, ağacınızın etrafındaki nemin az miktarda kalmasına yardımcı olacaktır.

Ağaç için hafif asitli saksı karışımı alın. Limon ağaçları turba yosun karışımında iyi büyür çünkü hafif asidiktir ve iyi akar. Yakınınızda bulunan bir bahçe merkezinden, veya bitki fidanlığından bir asidik, iyi boşalan toprak karışımı satın alın.

Limon ağacınızın büyümesi için güneşli bir yer bulun. Limon ağaçları, en az 8-12 saat doğrudan güneş ışığı aldıklarında en iyi şekilde büyürler.

Limon ağacını fidanlık kabından çıkarın ve köklerini açınKöklerini parmaklarınızla hafifçe çekerek ellerinizle masaj yapın. Bu, köklerinin daha hızlı yayılmasına yardımcı olur, topraktan daha fazla besin ve su alır.

Dik olarak saksıya yerleştirin ve saksının geri kalanını toprakla doldurun. Kökün bitkinin tabanının etrafına doğru bastırarak, köklerin açık kalmamasını ve topraktan çıkmamasını sağlayın.

Ağacınızı diktikten hemen sonra sulayın. Toprağı nemlendirmek, bitkilerin uyum sağladığı için daha yaşanılabilir olmasına yardımcı olacaktır. Ağacı nemli olana kadar ıslatın, fakat suyu çok fazla eklemeyin.

Limon ağacınızı haftada bir sulayın. Limon ağacınız yeterince su almazsa, ürettiği doğal tuzlar toprakta birikir. Toprağı nemli tutun, fakat kök çürümesini önlemek için çok sulamayın. Yaprak tozlarını fırça yardımı ile alabilirsiniz. Artık evde kendi limonunuzu üretebileceksiniz.

Ayrıca

Evde Kolay Fesleğen Bakımı

Fesleğenin sayısız faydası bulunmakta. Fesleğen yaprağı; şişkinlik, mide krampı, sindirim problemlerini gidermekte yardımcıdır. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir