Anasayfa / Ev-Dekorasyon / Evde Kolay Papatya Yetiştirme

Evde Kolay Papatya Yetiştirme

Akdeniz bitkilerinden biri olan papatyalar, yaz aylarında doğaya renk katan çiçekleriyle milyonların sevgisini kazanan çiçeklerdendir. Peki Türkiye’de Ponpon papatya adıyla bilinen papatyaların evde bakımı nasıl? Saksıda papatya yetiştirmek için neler yapmak gerekiyor? İşte tüm soruların cevabı…

Papatyaların, günümüzde ilginç kültür türü olsa da doğada yabani olarak yetiştiği için solgun veya beyaz nitelikli çiçeklere sahip olmakta. Kokulu çiçek açan türleri de bulunan papatyanın çiçek tablasının iç kısmı boşluk şeklindedir. Genellikle ılıman iklimlerde büyümesine rastlanan papatyaların evde bakımı nasıl olmalıdır? Saksıda papatya bakımı için neler gerekli? Saksıda pratik papatya yetiştirmenin püf noktaları.

Papatya Bakımı

  • Papatyalar gün boyu balkonda bakılmalı. Güneşe aşık olan bu bitkiler için mutluluk kaynağı güneş ışığı olduğundan ev içerisinden ziyade dışarıda bakılmalıdır.
  •  Toprağı kuruduğu zamanlarda belli miktarda su vermelisiniz. (2 veya 3 günde 1 defa su vermeniz yeterli olacaktır.)
  • 2 yıllık çiçekle oluşan papatyaların saksılarını değiştirmenize gerek yok. 2 yıllık zaman içinde sonradan büyüyen papatyaları zamanla daha geniş bir saksıya ekerek belirli bir zaman döngüsünde üremesini sağlamanız mümkün.
  • Papatyaların tohumları ince olduğundan üzerine toprak atılmadan ekilmesi, büyümesi ve gelişmesi için son derece önemlidir. Ekim sırasında dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca

Evde Kolay Fesleğen Bakımı

Fesleğenin sayısız faydası bulunmakta. Fesleğen yaprağı; şişkinlik, mide krampı, sindirim problemlerini gidermekte yardımcıdır. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir