Anasayfa / Ev-Dekorasyon / Evde Kolay Orkide Bakımı

Evde Kolay Orkide Bakımı

Orkideler sevdiklerinize hediye etmek için harika bir bitki ama dürüst olalım, hayatta kalmaları zor olduğu için bir üne sahipler. Aslında, nasıl bakıldığını biraz bilerek, orkidelerin bakımı şaşırtıcı derecede kolay olduğunu ve orkideyi yıllarca canlı tutmanın tamamen mümkün olduğunu göreceksiniz.

Orkide Sulama Tekniği

Orkide tropik yağmur ormanlarında yabani olarak yetişen bulunsa da, ağır sulamaya ihtiyaçları yoktur.


Aslında, insanların bir orkideye zarar vermesinin en yaygın yolu aşırı sulamaktır. Orkide sulamaya gelince, altın kural, bitkinin sürekli suda oturmamasını sağlamak ve böylece köklerin çürümesine engel olmaktır.

Sıcak havalarda bitkilerinizi yaz aylarında daha düzenli sulayın ve daha serin ayların başlangıcında sulamayı azaltın. Buz kalıpları da tercih edilebilir.

Bir Orkide Çiçeğine Nasıl Bakabilirim?

İç mekan orkide bitkilerinin bakımı, onları doğru şekilde yetiştirmeyi öğrendikten sonra kolaydır.

Bu ilginç çiçekler, çeşitliliğe bağlı olarak çeşitli renklerde ve boyutlarda bulunabilir. Neredeyse tüm ev dekorlarına mükemmel vurgu ekimleri yaparlar.

Orkide, ışık, sıcaklık ve nem gibi tüm temel gereksinimlerini karşıladığında çok az özen gerektirir.

Bakımı Kolay Orkideler Seçin

Bir sonraki zorluk seviyesinin peşindeyseniz, orkide koleksiyonunuza cymbidiums veya phalaenopsis orkideleri gibi bakımı kolay orkidelerle başlayın.

Donları veya aşırı sıcağa maruz kalmadıklarından emin olmak için orkideleri mevsim boyunca hareket ettirin. Phalaenopsis orkideleri doğrudan güneş ışığından uzakta, iç mekanlarda gelişme gösterirler. Doğrudan ışınları filtrelemek için bir perdeye veya bir pencereye yakın bir bölmeye yerleştirmeyi deneyin.

Kapalı orkide bitkileri %50 veya %60 oranında yeterli neme ihtiyaç duyar. Evinizdeki nemi arttırmanın çeşitli yolları vardır. Bitkilerin altına su dolu bir daire veya çakıl tepsisi yerleştirin.

Gübreleyin yeni bir büyüme üretirken orkide haftalık veya aylık aralıklarla azalır. Bitkiler hareketsiz ve sabit kaldıktan sonra gübreleme işlemini tamamen durdurun.

Ayrıca haşere veya hastalık belirtileri için bir göz atın. Orkide ara sıra böcek ve yaprak bitlerinden etkilenir. En çok tercih edilen orkide renkleri arasında beyaz yer almaktadır. Sırasıyla mavi, fuşya, mor ve sarı renklerde tercihleriniz arasında olabilir.

Ayrıca

Evde Kolay Fesleğen Bakımı

Fesleğenin sayısız faydası bulunmakta. Fesleğen yaprağı; şişkinlik, mide krampı, sindirim problemlerini gidermekte yardımcıdır. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir