Anasayfa / Ev-Dekorasyon / Evde Kolay Çiçek Yetiştirme

Evde Kolay Çiçek Yetiştirme

Evde veya bahçenizde, neresi olursa olsun, yetiştireceğiniz yer çiçekler için oldukça önemlidir. Evde yetiştirilecek çiçeklerin bakımı için güneş alması, sıcaklığı, nem oranı gibi önlemleri göz önde bulundurmak gerekli.

Güneş Işığı Alan Yerleri Seçin

Evde yetiştireceğiniz çiçekleriniz için dikkat edilmesi, kesinlikle atlanmaması gereken konulardan biri aldığı güneş ışığıdır. Cam önüne alarak direkt güneş ışığına maruz bıraktığınız çiçeklerin uzun ömürlü olması oldukça zordur. Özellikle kış aylarında cam önünde çiçek yetiştirmek oldukça zararlıdır. Bunun için cam önünde çiçek yetiştirmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Evin sıcaklığı ve cam önünde dışarıdan alınan ısı farklı olacağından çiçekler zarar görecektir bununla birlikte ömrü kısalacaktır.

Nem Oranı Önemli

Çiçeklerin en temel ihtiyaçlarından diğeri ise nem oranıdır. Yağmur suyuyla beslenmeleri musluk suyuna göre daha faydalıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca yağmur suyu ile sulanmalarına özen gösterilmelidir.

Haftada 1 kez ya da 15 günde bir suya eklenmiş bir besin maddesiyle de güçlenmesi için ekstra takviye yapılmalıdır. Fazla su bitkiye zarar vereceği için bitki spreyi veya püskürtme yöntemi ile sulama tercih edebilirsiniz.

Sürekli Yer Değiştirmemeye Özen Gösterin

Bitkiler yer değiştirme konusunda hassastır. Yapraklarının, tomurcuklarının zarar görmemesini, dökülmesini önlemek istiyorsanız, bitkileriniz için önceden yer belirleyin ve bu yer sabit kalsın. Sürekli yer değiştirmekten kaçının.

Yaprakları Temizlemeyi Unutmayın

Yaprakları zamanla tozlanan süs bitkileri gözeneklerin kapanmasına neden olur. Bu gibi durumlarda yaprakları kireçsiz su ve sünger yardımı ile temizlemek çiçeğinizin yaprakları için doğru tercih olacaktır.

Saksı Değişimine Dikkat Edin

Çiçeklerin solması, büyümesinin yavaşlaması durumuyla karşılaşmak istemiyorsanız, saksı değiştirme aşamasına dikkat etmek gerekiyor. Bitkileri yeni bir saksıya aktarmadan önce yeni saksının 24 saat önceden kireçli suda bekletilmiş olması gerekiyor. Eski saksıyı kullanmaya devam edecekseniz iyice yıkayın temiz olmasına özen gösterin yeni çiçeğiniz için öyle kullanın.

Çiçeğinize öncelikle güneş ışığı verin, tüm güzel meyve ve sebzeler, güneş altında büyüdüğünde daha lezzetli olacaktır. Tohumları yetiştirmek için evinizde mümkün olduğunca en güneşli yeri seçin.

Evde Bakımı Kolay Çiçekler

1. Sukulent

Çöl bitkisi olarak bilinen sukulent çiçeği, evin en uygun bölgesinde yetiştirilebilir. Çok güneş ve gölge sevmediklerinden yer seçimi sizin tercihinize ve zevkinize göre değişir.

2. Menekşe

100’den fazla türü olan menekşeler genelde bahar aylarında açar. Menekşeye serin ve gölgelik bir yerde bakarsanız yaz aylarına kadar çiçeklerini daha iyi koruyacaktır.

3. Orkide

Son günlerin modası ve her yerde görmeye alışılan orkidelerin bakımı oldukça kolay. Orta ışıkta ve sıcak ortamda, ortalama sulama ile orkideler aylarca çiçeklerini koruyabilirler.

4. Kalanşo

Küçük çiçekleri ile evinize şık görünüm katacak kalanşo, zahmetsiz bitkilerden biridir. Sulukent çiçeği gibi güneşli ve gölgeli ortamda yaşayabilir.

5. Ekşi Yonca

Dengeli ışık, sıcaklık ile birlikte narin mor çiçekleri olan ekşi yonca evinize neşe katacak. Ekşi yonca için uygun yer pencere yakını ve orta derece ışık alacak  yer olacaktır.

6. Begonya

Balkona neşe katmak istiyorsanız begonya size göre tercih olacaktır. Tavana asılacak saksılarla yetiştirebileceğiniz begonya, güneş ışığını çok sever.

7. Ametist Çiçeği

Bir diğer balkon çiçeği ametist çiçeği ise sıcak, gölgeli yerleri sever. Ametist çiçeğini de tıpkı begonya gibi sarkan bir saksıya dikebilir yetiştirebilirsiniz.

8. Sardunya

Saksıda ve bahçede yetişebilen sardunya en güzel pencere önünde yetişir. Çünkü sardunyalar hem gölgeyi hem de güneşi çok sever.

9. Küpe çiçeği

Bir diğer balkon çiçeği olan küpe çiçeğini tavandan sarkan saksılar ile yetiştirebilirsiniz. Narin çiçekleri ile insanı adeta büyüleyen küpe çiçeğinin çok fazla güneş ışığını sevmediğini unutmayın.

10. Barış çiçeği

Kaşık çiçeği adıyla da bilinen bu çiçek, evlerde en çok gördüğümüz bitkilerden biri. Kolay bakımına rağmen küçük çocukların ve evcil hayvanların olduğu ortamda bu çiçekten uzak durması gerekiyor. Çünkü yaprakları zehirli olabilir.

Ayrıca

Evde Kolay Fesleğen Bakımı

Fesleğenin sayısız faydası bulunmakta. Fesleğen yaprağı; şişkinlik, mide krampı, sindirim problemlerini gidermekte yardımcıdır. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir