Anasayfa / Diyet / Zayıflatan Yoğurt Ve Kimyon Kürü

Zayıflatan Yoğurt Ve Kimyon Kürü

Zayıflamak isteyenler buraya! Evdeki bütçenizle hazırlayacağınız yapımı çok kolay yoğurt ve kimyon karışımı ile kilo vermeniz mümkün. 1 kase yoğurda 1 çay kaşığı kimyonu ilave ederseniz, ödem atıyor, gaz problemini ortadan kaldırılıyor, balla karıştırıp yerseniz anne sütünü arttırıyor. Öyleyse bu tarifin bilinmeyen yönlerine birlikte bakalım.

Yemeklere lezzet veren baharatlardan olan kimyon Kimyon, özel aromatik tadı ve kendine has kokusu ile sofralarda sıkça kullanılan baharatlardan biri. Ortaçağ’dan bugüne dek kullanılan kimyon o zamanlar Avrupa’da sevgi ve vefanın simgesi olarak kabul edilirmiş.

Kimyonun vatanı ise Akdeniz bölgesidir. Asya’nın batısı olsa dahi yüzyıllardır daha önce Yunan, Roma ve Ortadoğu mutfağında çorbalarda, et, tavuk ve balık yemeklerinde sıkça tüketiliyor.  Ayrıca Avrupa’da ekmek, peynir, şeker, bisküvi ve hamur işlerinde de kimyona rastlanmaktadır. Türkiye’de ise kimyon Orta Anadolu’da kuru tarım alanlarında, daha çok Eskişehir, Sivrihisar, Polatlı ve Konya’da yetiştirilip yemeklere lezzet vermesi amacıyla kullanılıyor.

Ödemi Atıyor, Gaz Problemini Kökünden Çözüyor

Kimyon sindirim problemlerini hafifletir, tesirini hemen gösteren harika bir baharattır. Bu tesirini tükettiğinizde tükürük salgısını ve karaciğerden salgılanan, yağ sindiriminde vazife alan safrayı uyararak göstermekte. Bu özelliği ile yemeklerinize kimyon ilave ederseniz, yemeğin ardından yaşadığınız hazımsızlık problemini çözebilirsiniz.  Bunun yanında göbek yağlarını azaltarak sindirim sürecini de hızlandırır.

İdrar söktüren ve gaz problemine çok iyi gelen kimyon kuru baklagiller ile tüketildiğinde pozitif etki gösteriyor.  Uzmanların çalışmaları sonucu tüketilen kimyonun bağırsak problemlerini eksiltici tesir göstermesi için 2 hafta gibi kısa bir sürenin yeterli olduğu belirtiliyor.

Balla Kullanan Annelerin Sütü Çoğalıyor

Kimyon, yüksek oranda demir içeriğine sahiptir. Özellikle demir gereksiniminin olduğu hamilelik ve emziklilik yarıyılında ise bayanların kesinlikle tüketmesi gerekiyor. Aynı yarıyıl içinde ihtiyacı çoğalan bir değişik mikro yiyecek öğesi ise kalsiyumdur. Kalsiyum yeterli seviyede alınmadığında annede genelde diş çürükleri, osteoporoz gibi hastalıklar zamanla daha hızlı gelişir. Bu sebeple kalsiyum açısından oldukça zengin olan kimyonu anneler yemeklere ilave etmelidir.

Bunlarla birlikte kimyon fitoöstrojen içeriği sayesinde idrarla kalsiyum atımını da kolaylaştırır, böylece kemiklerin kuvvetlenmesine de katkısı artar. Ayrıca kimyon, içerisindeki timol ismi verilen mucize bileşen ile emzikli bayanlarda süt oranı artar. Kimyonun bal ile birlikte tüketimi ile bu tesir daha fazla artar.

Ayrıca

Maydanozun Faydaları Ve Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Maydanozun içeriğinde bulundurduğu bol vitamin ve mineraller insan sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca çok lezzetli olması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir