Anasayfa / Diyet / Zayıflatan Baharatlar

Zayıflatan Baharatlar

Yaptığınız diyetler sonucu istediğiniz kiloları veremiyor musunuz? Kilo verirken yaşadığınız iniş çıkışlar diyeti olumsuz etkiliyor. Diyet yemeklerinin doyurucu, tatsız, damak tadınıza uygun olmaması nedeniyle diyetin belirli süresinde bu yiyecekleri tüketmek istememeniz normal.

Baharatlar her yemeğin aromasını değiştirir. Lezzet katar. Bununla birlikte kilo vermede yardım eder. İltihap çözücüdür, kan şekeri ve kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Yemeklerinize atacağınız az miktarda tuz ve bol baharat sayesinde kalp hastalıklarını ve felç olma riskini büyük oranda azaltacaksınız.

Kilo vermeye yardımcı baharatlar neler bunları inceleyelim.

Çemen Otu

Yaygın olarak Orta Doğu coğrafyasında kullanılan bu baharat iştahı kontrol altına almaya yardım eder. Ayrıca kan şekerini düzene sokan çemen otu şekerin midede emilimini yavaşlatır. Diyabet sorunu yaşayanlara önerilir.

Kakule

Kakule vücutta oluşan ödemi giderir. Beden ısısını dengede tutmaya yarar. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırır. Bunlarla birlikte gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Kilo vermenize yardım eden bu baharat gaz ve şişkinlikten ötürü vücudun kilolu görünümünü de engeller. Unutulmaması gereken sindirim yardımcısı olmasıdır. Ayrıca kakule toksinleri atmaya da olanak sağlar.

Zerdeçal

Beden ısısını artırmaya yarayan zerdeçal metabolizmanın hızlı çalışmasını da sağlar. Karaciğer ve mide de yağlanmayı azaltır.

Zencefil

Mideyi rahatlatan zencefil yağ yakımını hızlandırarak iştah kapamaya olanak sağlar. Akşam tüketeceğiniz karbonhidratlı bir yemek sonrası içeceğiniz zencefilli çay kan şekerini dengede tutmaya yarayacaktır.

Tarçın

Enerji veren tarçın sindirim sistemini çalıştırır. Kan şekerini düzenler. Kandaki şekeri hücrelere taşıyarak yakılmasına yardım eder. Kilo vermede de size tarçın yardım edecektir. 1 çay kaşığı kadar tarçın metabolizmayı hızlı çalıştıracaktır.

Kara Biber

Yağ hücresinin oluşmasını önleyen özelliği bulunan karabiber beden ısısını dengede tutar. Diğerleri gibi metabolizmaya yardım eder.

Kırmızı Biber

İçinde kapsaisin maddesi bulunan kırmızı biber aldığınız kalori miktarını azaltmaya yardım eder. Yağ hücresini küçültür.

Vücutta yağ oranı fazla olmadığı zamanlar kilo vermek kolaydır. Fakat ilerleyen zamanlarda aldığınız kilo miktarı fazlaysa bu yağ oranını yakmanın yolu önerdiğimiz baharatları yediğiniz içtiğiniz besinlerde kullanmanız olacaktır. Vücut ısısını artıran bu baharatlar metabolizmayı %5 yağ yakımını %16 oranında azaltacağından kilo vermenize büyük olanak sağlayacaktır.

Ayrıca

Gürkan Kubilay’dan 1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Fazla kilolarınız nedeniyle zayıflama konusunda zorlananlardan mısınız? Kolaylıkla kilo vermenizi sağlayacak Dr. Gürkan Kubilay Diyet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir