Anasayfa / Diyet / Maydanozun Faydaları Ve Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Maydanozun Faydaları Ve Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Maydanozun içeriğinde bulundurduğu bol vitamin ve mineraller insan sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca çok lezzetli olması ve faydalı olması sebebiyle bir çok yemek ve salataya eklenmesiyle farklı tatlar ve lezzette katar.

Böbreklere verdiği rahatlatıcı ve arındırıcı etkisiyle oldukça faydalı bitkilerden olan maydanoz, direkt bitki olarak tüketilebilirken; dilerseniz çay olarak tüketebilirsiniz. Tutarlıbilgi bu hafta maydanoz çayının sağlığa faydaları hakkında size ufak ipuçları verecek.

Maydanoz Çayı Tarifi

1 bardak (250 ml) sıcak suyun içerisine 1 çorba kaşığı kadar kurutulmuş maydanozu ilave edip demlenmesi için 7-8 dakika bekleyin ve ardından tüketin. Vücutta oluşan ödemleri atmak içinde maydanozun saplarını da çiğ şekilde kaynatıp tüketebilirsiniz.

Maydanoz çayını sadece zayıflamak için değil, sivilcelerden, kırışıklıklardan ve aknelerden kurtulmak, erken yaşlanma belirtilerini engellemek amacıyla da tüketebilirsiniz. Hamile kadınların kullanmasını önermiyoruz.

Maydanoz Çayının Sağlığa Faydaları

 • Maydanoz çayı bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan içerir. Özellikle kış mevsiminde grip ve nezle gibi hastalıklardan korur.
 • Cilt kanseri, prostat kanseri, böbrek hastalıkları ve meme kanserine karşı oldukça etkilidir.
 • Kalp dostu olan maydanoz çayı kalp krizi riskini azaltır.
 • İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin ve idrar yollarının temizlenmesinde de yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engeller.
 • Adet dönemi ağrıların azalmasında yardımcıdır.
 • Aç karnına tüketildiğinde mide asidini dengeler ve tokluk hissi verir. Sağlıklı zayıflamaya da yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde kalp sağlığının yanı sıra akciğer ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olur.

 • İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücut direncini güçlendirerek bağışıklık sistemine katkı sağlar.
 • İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak damar sağlığına katkı sağlar, kalp ve damar sağlığını dengeler.
 • İçeriğinde bulunan folik asit sayesinde çocukların beyin ve zihin gelişimine katkı sağlar.
 • Cilde sağladığı gençleştirici etkisi sayesinde daha sağlıklı, genç ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Vücutta bulunan şişlik ve ödemlerin atılmasında da etki sahibi olan maydanoz çayı, tam anlamıyla sağlık deposudur. Vücutta oluşan iltihapların, şişliklerin, karın şişliğinin ve ödemin atılmasında da kullanılan en sağlıklı ve doğal yöntemdir.
 • Maydanozu su ile saçlara uyguladığınızda saç köklerinin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Dökülmeyi önler.
 • Zayıflatıcı etkisi ile daha çok bilinen maydanoz çayı, düzenli ve dikkatli tüketildiğinde çok etkili olacaktır. Maydanoz çayı hazırlanırken su ve maydanozun ölçüsüne dikkat edilmelidir. Maydanoz çayını günde 3 defa tüketebilirsiniz.

Maydanoz Çayı Ne Zaman Tüketilmelidir?

Maydanoz çayının belirli tüketilme saati veya öğünü yoktur. Aç karnına maksimum 3 bardak tüketebilirsiniz. Tüketildiğinde tokluk hissi verir. Mide asidini dengeleyerek kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Fakat ideal kilodaki veya düşük kilodaki kişilerin yemekten sonra tüketmesini öneriyoruz.

Maydanoz Çayı Ne Kadar Tüketilmeli? Kaç Kilo Verirsiniz?

Unutmayın ki her içecek ve yiyeceğin fazlası sağlığa zararlı. Maydanoz çayı günde 2 veya 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. 7 gün tüketerek 5 kilo vermeniz mümkün.

Ayrıca

Safran Çayı İle Tığ Gibi Zayıflayın!

Tutarlıbilgi bel incelten, yağ yakımını hızlandıran ve hızlı kilo vermeyi destekleyen doğal mucize olan safran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir